Dzień dobry !!!

Serdecznie witamy na stronie Szkoły Języka Polskiego działającej przy Polskim Towarzystwie Kulturalno-Oświatowym w Tarnopolu. Informujemy, że w roku szkolnym 2014/2015 w naszej szkole utworzonych zostało w I semestrze nauki 18 grup dla młodzieży i dorosłych na poziomie A1, A2, B1, B2 oraz 6 grup dla dzieci w wieku 6 – 14 lat.

Przy zapisie do szkoły uczniowie określają swoje zainteresowania i talenty, dzięki czemu łatwiej planowana jest później praca kulturalna Towarzystwa polegająca m.in. na przygotowywaniu okolicznościowych akademii i występów artystycznych związanych z polską historią i kulturą.

Zapraszamy do nauki w naszej szkole!

Informacja o poziomie zaawansowania i ilości osób w grupach dla młodzieży i dorosłych:

  Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
15.00 A0 – 24 A0 – 15 A0 – 14 A2 – 12
16.00 A0 – 17 A0 – 11 A0 – 14 A2 – 13
17.00 A0 – 27 A0 – 14 A0 – 12 A2 – 18 B2 – 14
18.00 A0 – 17 A0 – 11 A0 – 14 A2 – 14 B2 – 14
19.00 A0 – 10 A0 – 14 B1 – 14

FOTOGALERIA SJP W TARNOPOLU

grupa_1 grupa_3

grupa_2 grupa_4

grupa_5 grupa_6

grupa_7 grupa_8

grupa_9 grupa_10

grupa_11
Grupa_5Grupa_5agrupa_13b Grupa_13a Grupa_13 Grupa_12c Grupa_12

Grupa_11 Grupa_11a Grupa_11bGrupa_8

grupa_9

  Grupa_6 Grupa_7 Grupa_7a

Grupa_4a

Grupa_1 Grupa_2 Grupa_3DSCF4146Grupa_14

DSCF3444 grupa_1DSCF3261 DSCF3271 DSCF3277 DSCF3285 DSCF3287 DSCF3295 DSCF3306 DSCF3310 DSCF3318 DSCF3327 DSCF3335 DSCF3367 DSCF3379 DSCF3383 DSCF3386 DSCF3406 DSCF3416 DSCF3425 DSCF3434 DSCF3440

Występ dla SJP w Tarnopolu:

Prezentacje multimedialne naszych uczniów:

roll_up_web

Polska jest cool … czyli Szkoła Języka Polskiego w Tarnopolu

Mija kolejny miesiąc nauki w Szkole Języka Polskiego działającej przy Polskim Towarzystwie Kulturalno-Oświatowym w Tarnopolu. Bieżący rok szkolny przyniósł wyjątkowo duże zainteresowanie ofertą edukacyjną placówki, w której naukę pobiera obecnie około 250 uczniów. Na zajęcia odbywające się przez cały dzień w każdą sobotę oraz w godzinach popołudniowych od wtorku do piątku uczęszczają zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe.

W poszukiwaniu polskich śladów …

W pierwszym semestrze nauki jednym z ciekawszych wydarzeń w życiu szkoły była wycieczka do Krzemieńca, gdzie uczniowie poszukiwali polskich śladów w miejscu urodzin jednego z największych poetów romantycznych. Wizyta w Muzeum Juliusza Słowackiego oraz siedzibie dawnego Liceum Krzemienieckiego z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodzieży przygotowującej film o przeszłości ziemi tarnopolskiej i jej polskich mieszkańcach. Dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrekcją muzeum oraz szkoły w Krzemieńcu powstały interesujące materiały video związane z historią miasta, które zostały zamieszczone w popularnych serwisach społecznościowych w Internecie oraz wysłane do Warszawy na konkurs ogłoszony dla wszystkich polskich szkół działających poza granicami kraju.

Narodowe Święto Niepodległości

Młodzież z Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego przygotowała również uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W dniu 11 listopada 2012 roku w wypełnionej po brzegi auli Szkoły Nr 5 zaprezentowany został montaż słowno-muzyczny przybliżający tragiczną historię zniewolonej Polski, która dzięki determinacji kolejnych pokoleń po 123 latach zaborów odzyskała wolność w 1918 roku. Uczniowie szkoły wspaniale wywiązali się z powierzonego im zadania, recytując znane wiersze Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego pozostające do dziś świadectwem polskiego patriotyzmu oraz umiłowania ojczyzny. Na akademii nie zabrakło też akcentów muzycznych za sprawą śpiewanych przez dzieci i młodzież piosenek legionowych oraz pięknego wykonania poloneza Michała Ogińskiego oraz walca Barbary z filmu „Noce i dnie”. Dopełnieniem programu przygotowanego przez młodzież były występy artystów z tarnopolskiej filharmonii. Ponownie dobra współpraca z dyrekcją i innymi nauczycielami pokazała, jak wiele można zrobić wspólnymi siłami.

Konkurs recytatorski „Kresy”

Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu szkoły i jednocześnie Polskiego Towarzystwa był wyjazd trzyosobowego zespołu młodzieży na konkurs recytatorski „Kresy” do Lwowa w dniu 18 listopada. Ta stojąca na bardzo wysokim poziomie cykliczna impreza literacka pokazała jak bliski i dobrze znany jest język polski w całym obwodzie lwowskim. Pięknie zaprezentowały się dzieci ze wszystkich miejscowości, gdzie na zachodniej Ukrainie nauczany jest w szkołach język polski. Na konkursie godnie został zaprezentowany również Tarnopol dzięki znakomitemu przygotowaniu wszystkich uczniów uczęszczających na zajęcia do szkoły przy PTKO. Przybyłe z Białegostoku specjalne jury nagrodziło wyróżnieniem jedną z młodych tarnopolanek za sposób zaprezentowania wierszy Juliusza Słowackiego oraz ks. Jana Twardowskiego.

Szkoła w sieci …

Szkoła Języka Polskiego w Tarnopolu stawia na nowe technologie w rozwoju swoich podopiecznych. Dużym zainteresowaniem cieszył się dostępna w roku szkolnym 2012/2013 serwis internetowy z dostępnymi on-line materiałami dydaktycznymi, który odnotował ponad 29.000 odsłon. W dniu 1 grudnia uruchomiona zostanła platforma e-learningowa oparta na systemie zarządzania nauczaniem Moodle, gdzie co tydzień pojawiały się będą interaktywne materiały dydaktyczne. Praca młodzieży dokumentowana jest w serwisach Facebook oraz YouTube, które stały się podstawowym środkiem komunikacji między uczniami a ich nauczycielem.

W poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju …

Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu, którym kieruje Prezes Piotr Fryz, nie spoczywa na laurach. Na początku grudnia przygotowane zostaną prezenty mikołajkowe dla najmłodszych uczniów szkoły, natomiast na 22 grudnia zaplanowany został koncert polskich i ukraińskich kolęd. Na pewno będzie to doskonała okazja do promowania dialogu interkulturowego oraz lepszego poznania polskich i ukraińskich tradycji świątecznych. Dobra działalność szkoły możliwa jest nie tylko dzięki zaangażowaniu i pracy członków stowarzyszenia, ale również wsparciu udzielanemu przez Konsulat Generalny RP we Lwowie, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą z siedzibą w Warszawie oraz polskie fundacje wspierające Polonię żyjącą na Wschodzie. To za sprawą tych instytucji w br. pojawił się w szkole nowoczesny pakiet podręczników z dołączonymi płytami CD z serii „Hurra!!! Po polsku” do nauczania języka polskiego.

 

About these ads
Categories: Uncategorized | Dodaj komentarz

Post navigation

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Stwórz wolną stronę albo bloga na WordPress.com. The Adventure Journal Theme.

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

%d bloggers like this: